29 Kas 2008

ZİYARETÇİLERİM

Bugün arıcı dostlarım bloğuma ziyarette bulundular.Yazdıklarını okuduğmda memnuniyetim ve mutluluğum ifade eddilemez.Bu boloklarda ve sitelerde bir kaç yıldır gezip dolaştım. Okudum yararlandım.Hepsi dostlarım tanışlarım oldular.Ne var ki; Ben bilgisayar konusunda istenen seviyede becerilermi uygulamada yeterli olamadığımdan karşılıklı iletişim de bulunamadık .
Burada da bu nedenle ziyaretcilrime topluca teşekkür etme yolunu seçtim.İlerledikçe daha geniş kapsamlı görüşme dileklerimle saygılar,sevgiler.
Gelelim Hüsamettin kardeşimizin sorusuna :Kışın ana kayıplarının nasıl anlaşılacağını sormşsunuz.Sanırım sorunuzu şu anlamda soruyorsunuz .Kışın arılarımız faal değil,bu durumda bu mümkün olur mu. Tabii ki değil. Benim koşullarıma göre yazmıştım .Sinop'ta arılığımın olduğu kışlak sahile sıfır.Burada arılar yıl sonuna kadar faal.Bazı yıllar ocak ayında dahi hava bulursa pollen gelişi devam eder.Böyle olunca iyi havalarda arıları izlerken anasız koloniler akşama yakın saatlerde anasızlıklarını anlatan davranışlarını artırırlar.Telaşları belirginleşir.Yakın komşu koloni varsa ona yönelirler.Bu telaşları hava kararsa bile devam eder.Bu DURUMDA YEDEK ANA STOKLARIMIZDAN HEMEN ANA VERMEK gerekir. Yoksa uygun bir koloni ile birleştirmek zorunludur.Sanırım sorunuzu doğru anlmış ve yanıtlamışımdır.Saygı ve sevgiler Hoşça kalın. Yeni konu ve yazılarla yararlı olmak dileklerimle...
Yorum Gönder